Pages Menu

Categories Menu

Posted by on lut 16, 2021 in Zdrowie |

Grzyby wartości odżywcze i właściwości.

Grzyby wartości odżywcze i właściwości.

Jedz grzyby, będziesz zdrowy.

Leśne wyprawy i grzybobranie to jest to, co my Polacy lubimy. Bo jeśli czerpać, to tylko z natury. W końcu grzyby to leśne dary, choć powszechnie uważa się, że nie mają cennych składników odżywczych. A szkoda! Bo grzyb to naprawdę wartościowy i odżywczy przysmak. Świetnie wpisuje się jako składnik w inne dania. Można go suszyć, marynować, smażyć, gotować i mrozić. W dodatku ten ususzony ma zdecydowanie większą ilość białka niż ten świeży. Jedzmy więc zatem grzyby i bądźmy zdrowi.

Grzyby wartości odżywcze i właściwości.

Stanowią spore źródło białka i w ten sposób mogą być zastępczo używane przez osoby niejedzące mięsa. Biało w grzybie świeżym stanowi niecałe 4%, ale jego stężenie rośnie, kiedy grzyb zasuszymy. Nawet do 40%. Strawność białka jest niestety dużo gorsza niż innych roślin, ale za to zawiera chitynę, mocznik i aminy. Im grzyb młodszym, tym bardziej strawny. Wraz z jego wiekiem rośnie poziom chityny, która utrudnia trawienie. Cechą charakterystyczną jest też duża ilość lizyny, która podnosi wartość odżywczą grzybów.

Skład, który karmi.

Grzyb jest niskokaloryczny, ale zawiera w sobie cukry: celulozę, hemicelulozę i glikogen. To też spore źródło witamin. Najwięcej z grupy B oraz innych: C, D, E, A. Ma sporo niacyny i ryboflawiny. Potas, magnez, fosfor, miedź, cynk, żelazo, mangan i selen to główne pierwiastki w składzie grzybów. Tłuszcze to głównie kwasy: linolowy, oleinowy i palmitynowy.

Właściwości grzybów.

Zapobiegają powstawaniu nowotworów i miażdżycy. Regulują poziom cholesterolu we krwi i mają właściwości przeciwzapalne. Wspierają cały system immunologiczny i chronią nasz materiał genetyczny. Działają antybakteryjnie i mają sporo właściwości leczniczych. Są nisko kaloryczne, dlatego z powodzeniem mogą je spożywać osoby będące na diecie. Dodatkowo normalizują poziom glukozy i są bardzo syte. Wpływają na perystaltykę jelit, ze względu na dużą zawartość błonnika. Warto je zbierać i jeść. Pamiętajmy jednak, by dobrze upewnić się, że te, które zbieramy, nie są trujące. Nie podawajmy też grzybów dzieciom poniżej 5 roku życia, ze względu na ich gorsze trawienie.