Pages Menu

Categories Menu

Posted by on lut 3, 2021 in Zdrowie |

Jak stosować chwyt kolkowy?

Jak stosować chwyt kolkowy?

Jeśli jesteś rodzicem niemowlęcia z pewnością wiesz, że Twoje dziecko częściej lub rzadziej ma dolegliwości kolkowe. Problem ten dotyczy niemalże połowy niemowląt i budzi niepokój nie tylko u dzieci, ale i ich opiekunów. Wielogodzinny płacz niemowlęcia wyczerpuje je, a kolka jest przyczyną nadmiernego stresu. Takie kolki mogą potrwać niemal do 9 miesiąca życia dziecka i są spowodowane przez nadmiar połykanego powietrza podczas jedzenia lub krzyku malucha. W ten sposób powstają gazy, które napierają na ścianki jelita i powodują dyskomfort, ból i niepokój. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź jak zastosować skuteczny chwyt kolkowy!

Kangurowanie wcześniaków i nie tylko

Jeżeli Twoje dziecko urodziło się przed terminem, doskonałą terapią dla niego będzie noszenie metodą ,, skóra do skóry “. Kiedy niemowlę jest rozebrane i przytulone brzuszkiem do klatki piersiowej rodzica, daje to zaskakująco dobre efekty! Takie dzieci rzadziej cierpią na kolki i wzdęcia oraz niestrawność spowodowaną zbyt szybkim połykaniem pokarmu. Wcześniakom i dzieciom urodzonym przez cesarskie cięcie dają komfort bliskości z matką.

Chwyt kolkowy – jak to zrobić?

Ułóż dziecko na swoim przedramieniu, tak aby brzuszek skierowany był do podłogi. Główka maleństwa powinna spoczywać w zgięciu Twojego łokcia a kończyny niemowlęcia, czyli ręce i nóżki powinny zwisać swobodnie po obu stronach Twojej ręki. Noś tak swoje dziecko kilka razy dziennie po parę minut. Musisz wiedzieć, że to naprawdę pomaga, ponieważ delikatny nacisk Twojej ręki ułatwi mu oddawanie gazów i skutecznie zapobiegnie atakom kolki. Kiedy Twoje dziecko ma uporczywe kolki, wówczas koniecznie musisz iść z nim do lekarza. Być może ma alergię lub nietolerancję pokarmową na któryś ze składników Twojego pokarmu. Wbrew pozorom zdarza się to niezwykle często. Wówczas będziesz musiała zmienić swoją dietę. Dolegliwości kolkowe ustępują zazwyczaj w pierwszym roku życia dziecka – do tego czasu musisz się uzbroić w cierpliwość i pomóc swemu maluchowi najlepiej jak potrafisz!