Pages Menu

Categories Menu

Posted by on lip 6, 2022 in Zdrowie |

Rodzaje operacji kręgosłupa

Rodzaje operacji kręgosłupa

Dla wielu pacjentów, którzy odczuwają ból lub dyskomfort z powodu schorzeń kręgosłupa, operacja kręgosłupa może być doskonałą opcją na złagodzenie bólu i powrót do codziennych czynności.

Przed operacją pacjenci muszą zostać odpowiednio zakwalifikowani przez doświadczonego chirurga ortopedę kręgosłupa i w pełni poinformowani o możliwościach leczenia. Każda operacja może być przerażająca, a znajomość faktów jest ważnym krokiem na drodze do wyzdrowienia.

Najczęstsze operacje kręgosłupa dzielą się na dwie kategorie: odbarczenie struktur neurologicznych i stabilizację kręgosłupa. Kategorie są często łączone podczas zabiegów kręgosłupa. Mówiąc dokładniej, istnieją cztery popularne rodzaje zabiegów, które stanowią około 90 procent wszystkich operacji kręgosłupa:

  • Discektomia: Ta procedura zwykle polega na usunięciu przepukliny dysku, który uciska nerwy lub rdzeń kręgowy. Discektomia jest zabiegiem dekompresyjnym.
  • Laminektomia / laminotomia: wykonuje się otwór nad nerwem lub rdzeniem kręgowym, aby złagodzić ucisk tych struktur. Terminy laminektomia i laminotomia korelują z lokalizacją wspomnianego otworu w tylnych elementach kręgosłupa i ich wielkością. To także rodzaj dekompresji.
  • Dekompresja i fuzja kręgosłupa: Jest to najczęstsza operacja kręgosłupa wykonywana w celu odciążenia „uszczypniętych” nerwów i/lub rdzenia kręgowego oraz stabilizacji kręgosłupa. Podczas zabiegu następuje odciążenie, a kręgosłup jest stabilizowany za pomocą okuć zakotwiczonych do kostnych elementów kręgosłupa. Ta procedura łączy dekompresję i stabilizację kręgosłupa.
  • Przednia discektomia szyjna i fuzja: W pewnym sensie jest to procedura dekompresji i zespolenia kręgosłupa. Różnica polega na tym, że wykonuje się ją z przodu kręgosłupa, w przeciwieństwie do najczęstszych zabiegów dekompresji i fuzji, które zazwyczaj wykonuje się z tyłu. Również, jak wskazuje nazwa, wykonywany jest na szyi. Zasłużyła na osobną pozycję na tej liście, ponieważ jest bardzo często wykonywana. Wskazania obejmują nerwy lub szczypanie rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym kręgosłupa. Ta część kręgosłupa jest podatna na ucisk struktur neurologicznych pochodzących z krążka, dlatego usuwamy krążek, przywracamy przestrzeń międzykręgową poprzez umieszczenie dystansera między kręgami i stosujemy oprzyrządowanie przyspieszające gojenie kręgów ze sobą, tzw. połączenie. To kolejna procedura, która łączy dekompresję i stabilizację kręgosłupa.

 

Stany związane z najczęstszymi rodzajami chirurgii kręgosłupa

Ogólnie rzecz biorąc, najczęstsze schorzenia związane z operacją kręgosłupa to:

  • Przepuklina dysku.
  • Spondyloza kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego, czyli w zasadzie nagromadzenie zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa.
  • Mielopatia szyjna, gdy ucisk na szyjny rdzeń kręgowy powoduje upośledzenie podstawowych funkcji pacjenta, czyli chodzenia. Ten stan jest bardzo często związany ze spondylozą.
  • Kręgozmyk, czyli poślizg jednego kręgu nad drugim.