Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 5, 2021 in Zdrowie |

Substancje zagrażające ciąży

Substancje zagrażające ciąży

Czas oczekiwania na nienarodzone jeszcze dziecko to okres, w którym szczególnie musimy troszczyć się o swój stan zdrowia oraz o to, w jaki sposób funkcjonujemy na co dzień. Musimy bowiem zadbać nie tylko o siebie ale także o rozwijające się w naszym ciele życie. Nikogo nie dziwi zatem fakt, że w ciąży nie wolno pić, nawet w małych ilościach, alkoholu, napojów energetycznych czy palić papierosów. Nie wolno także zbyt dużo pracować, przemęczać się, należy unikać stresu. Ogromną rolę odgrywa również zdrowe odżywianie. Bardzo ważne jest unikanie niektórych kosmetyków. To temat wciąż nowy i niezbyt dobrze znany. Warto jednak poczytać o tym więcej bo taka wiedza może wpłynąć na stan zdrowia naszego nienarodzonego jeszcze dziecka. Powinnyśmy poznać wszystkie niebezpieczne i zakazane kosmetyki w ciąży oraz starać się ich unikać.

Szkodliwe parabeny

Do takich niebezpiecznych kosmetyków należą z pewnością parabeny. Stanowią składnik wielu kosmetyków i środków pielęgnacyjnych, szczególnie antyperspirantów. Według naukowców, parabeny przenikają do krwi i mleka matki a zatem są szczególnie niebezpieczne dla dziecka. Mogą wpływać na rozwój zarodka i zakłócać życie płodowe. Ślady parabenów wykryto również w guzach piersi u niektórych pacjentek, jak dotąd jednak zbyt mało jest dowodów wskazujących na to, że mogły wywołać nowotwór. Zdecydowanie należy ich unikać.

Inne niebezpieczne substancje

Istnieje także wiele innych niebezpiecznych substancji, których powinnyśmy unikać. Zaliczają się do nich filtry przeciwsłoneczne, które mogą zaburzać gospodarkę hormonalną matki i przenikać do ciała dziecka. Niebezpieczne są będące składnikiem perfum, dezodorantów czy lakierów do włosów i paznokci ftalany.
Nadmiar fluoru obecny w płynach do płukania jamy ustnej i większości past do zębów może być toksyczny dla płodu. Bardzo niebezpieczne są także obecne w kremach przeciwtrądzikowych tetracykliny i kwas salicylowy. W czasie ciąży trzeba również zrezygnować z kosmetyków, które zawierają w swoim składzie przeciwutleniacze i związki piżma a także silikony.