Pages Menu

Categories Menu

Posted by on sty 12, 2021 in Zdrowie |

Karmienie piersią.

Karmienie piersią.

Karmienie piersią to jedna z najważniejszych czynności świeżo upieczonej mamy. Korzyści jakie z tego płyną są ogromne nie tylko dla dziecka, ale również dla matki. Dlatego jeżeli tylko możemy to warto zdecydować się na karmienie swojej pociechy piersią.

Dlaczego karmienie piersią jest tak ważne?

Mleko matki to najbardziej wartościowy pokarm dla malucha. Posiada ono bardzo wyjątkowy skład. To idealne proporcje witamin, składników odżywczych, minerałów, hormonów, przeciwciał oraz wody potrzebnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka. Skład mleka zmienia się wraz z czasem karmienia oraz porą, inne jest za dnia, a inne w nocy. Mleka sprawia, że maluch nabiera odporności, gdyż jest bogate w przeciwciała. Badania dowodzą, że dzieci karmione piersią są ogólnie zdrowsze. Zarówno w okresie karmienia jak i po nim ich zachorowalność na różnego rodzaju infekcje jest mniejsza niż u dzieci karmionych tylko i wyłącznie mlekiem modyfikowanym. Dziecko podczas karmienia piersią wycisza się, czuje bliskość z matką. Wpływa to bardzo korzystnie na umocnienie więzi pomiędzy matką a dzieckiem.

Korzyści z karmienia piersią dla matki.

Nie tylko dziecko czerpie korzyści z karmienia piersią, ale matka także i to ogromne. Przede wszystkim przyczynia się do szybszego powrotu do formy po porodzie. Macica szybciej się obkurcza, a tym samym skraca się czas połogu. Badania potwierdzają także, że u kobiet karmiących rzadziej występuje m.in. rak jajnika oraz sutka. Podczas karmienia spalamy wiele kalorii ( wydatek kaloryczny), dlatego tracimy zbędne kilogramy, które zostały po okresie ciąży. Karmienie to także bliskość i czas spędzony tylko i wyłącznie z maleństwem. To chwile, które budują silną wieź i niezwykle łączą. Kolejnym plusem jest aspekt finansowy. Za naturalny pokarm nic nie płacimy. W przypadku zakupu mleka modyfikowanego jest to całkiem spory wydatek.

Karmienie naturalnym pokarmem posiada bardzo dużo zalet. Warto skorzystać z tak pięknego daru jaki dała nam natura i jeżeli tylko mamy taką możliwość karmić nasze potomstwo piersią.