Pages Menu

Categories Menu

Posted by on kw. 21, 2018 in Zdrowie |

Ciekawostki – grzyb Chaga

Ciekawostki – grzyb Chaga

Grzyby lecznicze Chaga są to jedne z najpopularniejszych grzybów -stosowanych w medycynie, a zwłaszcza w dietetyce. Z tych względów dobrze jest poznać parę ciekawostek o nich samych.

 Grzyb Chaga – inaczej błyskoporek podkorowy (z łac. Inonotus obliquus), to zawsze dziko rosnąca roślina na pniach brzozy. Grzyb – najczęściej występuje w czystych lasach dalekiej północy. W warunkach naturalnych dojrzewać on może nawet aż około 20 lat. Natomiast w laboratoriach nie potrzeba jemu ani pnia brzozy oraz tylu lat.

Chaga stosowana już za czasów starożytnych

W medycynie ludowej grzyb Chaga ma zastosowanie od wieków. Jednym z najstarszych dokumentów potwierdzających leczenie hubami jest dzieło Hipokratesa „Corpus Hippocraticum”. Ojciec medycyny wykorzystywał napary z tego grzyba na przemywanie ran.
Natomiast w samej Rosji, od początków XVI wieku Chaga stosowana jest w leczenia nowotworów. Co więcej, na Syberii leczono nią chorobę wrzodową żołądka i dolegliwości wątroby. Wierzono, że spożywanie naparów z tego grzyba- poprawia samopoczucie oraz dodaje witalności.
Uwaga !: wodą, w której gotowano Chagę, także zaczęto później obmywać też noworodki.

Budowa Chaga

Grzyb Chaga rośnie we dwóch wariantach. Owocnik bezpłciowy ma postać wieloletniej, guzowatej, brodawkowatej- proszkowatej, spękanej narośli – zawsze z boku przyrośniętej do drzewa. Jest nim bardzo silnie zrośnięta narośl, ma ona nieregularne kształty i może osiągnąć średnicę nawet do 50 cm.

Podsumowanie, Chaga jest grzybem naprawdę znanym ludziom od wielu wieków. Zatem można uznać jego prozdrowotne wartości za autentyczne oraz potwierdzone naukowo.