Pages Menu

Categories Menu

Posted by on paź 27, 2023 in Zdrowie |

Jak poradzić sobie z bolesną miesiączką?

Jak poradzić sobie z bolesną miesiączką?

Menstruacja, znana również jako miesiączka lub okres, to fizjologiczny i całkowicie naturalny proces zachodzący w organizmie każdej kobiety w wieku rozrodczym. Polega na cyklicznym złuszczaniu się endometrium, czyli błony śluzowej macicy. Objawia się to charakterystycznym krwawieniem menstruacyjnym. Szacuje się, że co czwarta młoda kobieta ma bezbolesne miesiączki. A jak poradzić sobie z bólem związanym z menstruacją?

Jakie są przyczyny bolesnych miesiączek?

Przyczyny pierwotnego bolesnego miesiączkowania nie są do końca wyjaśnione. Szacuje się, że ma to podłoże hormonalne, dlatego leki hamujące owulację mogą złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Natomiast wtórne bolesne miesiączkowanie jest spowodowane dolegliwościami w obrębie macicy mniejsze i dotyczy kobiet między 30. a 45. rokiem życia. Do nich zalicza się m.in.:

  • endometrioza,

  • mięśniaki macicy,

  • adenomiozę,

  • zapalenie narządów miednicy mniejszej,

  • wkładkę wewnątrzmaciczną z miedzią.

5 sposobów na poradzenie sobie z bolesną miesiączką

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym jesteśmy w stanie poradzić sobie z bolesną miesiączką. Stosuje się przede wszystkim antykoncepcję hormonalną, która zmniejsza poziom prostaglandyn, a tym samym zmniejsza dolegliwości bólowe. Można także zażywać leki przeciwbólowe oraz hamujące syntezę prostaglandyn. Warto również wiedzieć o 5 domowych sposobach, których każdy z nas może używać. A oto one!

Sposób 1 – wypoczynek

W czasie menstruacji warto postawić na odpoczynek i po prostu zwolnić obroty. Obejmuje to relaks, unikanie stresu oraz zadbanie o komfortowy sen. Musimy tutaj zainwestować w komfortowy materac do spania, a także akcesoria sypialniane.

Sposób 2 – umiarkowana aktywność fizyczna

W czasie miesiączki znaczny wysiłek fizyczny nie jest zalecany. Jednak dolegliwości bólowe można zminimalizować np. poprzez gimnastykę rekreacyjną czy jogę. Najważniejsze, aby intensywność ćwiczeń była dopasowana do tego, jak się czujesz.

Sposób 3 – ciepła kąpiel lub okłady

Nie od dziś wiadomo, że ciepły prysznic potrafi zmniejszyć miesiączkowy ból brzucha. Idealnym rozwiązaniem będzie ciepła kąpiel lub prysznic. Pamiętajmy jednak, że woda nie może być zbyt gorąca, a kąpiel zbyt długa. Wynika to z faktu, iż może dojść do nasilonego krwawienia.

Sposób 4 – masaż

Na skurcze menstruacyjne idealnie sprawdza się masaż polegający na uciskaniu określonych punktów na brzuchu, bokach i plecach. Warto tutaj dodać także olejki eteryczne, takie jak olejek lawendowy, miętowy czy różany. Przynoszą one dodatkowe korzyści w formie, np. zrelaksowania się.

Sposób 5 – zioła

Zioła posiadają wiele różnych właściwości. W czasie bolesnej miesiączki warto postawić na napar rumiankowy, który zawiera rozkurczowe flawonoidy i terpenoidy. Jej regularne picie wiąże się z łagodzeniem skurczów, a także zmniejszeniem obrzęków czy działaniem przeciwzapalnym. Sprawdza się także napar z kozłka lekarskiego czy ziela krwawnika.

Bolesna miesiączka może znacząco wpłynąć na jakość życia kobiety oraz jej codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na poradzenie sobie z tą dolegliwością, a wśród nich są rozwiązania domowe.


Artykuł sponsorowany.