Pages Menu
TwitterRssFacebook
 

Categories Menu

Posted by on Sty 8, 2021 in Zdrowie |

Smaczne pomysły na przekąski dla osób z nietolerancją glutenu

Smaczne pomysły na przekąski dla osób z nietolerancją glutenu

Celiakia jako choroba związana z nietolerancją na gluten, może występować w różnym wieku, dziecięcym lub dorosłym, jak również przybrać różne objawy oraz występować pod kilkoma postaciami: utajoną, jawną lub skąpoobjawową. Nieleczona natomiast może doprowadzić do bardzo poważnych schorzeń układu kostnego, krwionośnego, nerwowego i wielu innych. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat celiakii i jej objawów zostań tutaj, a na pewno dowiesz się wielu ciekawych informacji.

Objawy celiakii

Związana z nietolerancją białek zawartych w zbożach pewnego rodzaju, choroba zwana inaczej celiakią, objawia się w trzech postaciach: pełnoobjawowej, skąpoobjawowej oraz bezobjawowej. Choroba ta ze względu na podobieństwo objawów oraz niewielką jeszcze świadomość bywa mylona np. z zespołem jelita drażliwego lub innymi chorobami układu pokarmowego. Lekceważona jednak może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań.
Objawy celiakii tj. bóle brzucha, biegunki, utrata masy ciała, zaburzenia rozwojowe, niedokrwistość, ciągłe zmęczenie, padaczka, depresja, problemy skórne i wiele innych, to wszystko mogą być objawy celiakii jak również wielu innych chorób naszego organizmu.
Powinniśmy zgłosić się do lekarza gastroenterologa w przypadku zauważenia u siebie niepokojących symptomów chorobowych lub złego samopoczucia. Jeśli objawy nie ustąpią i będą się nasilać, należy zrobić to jak najszybciej.

Dieta w celiace

Stosując dietę bezglutenową, najczęściej będziemy zmuszeni do przygotowywania posiłków samodzielnie. Przydatne jest wówczas posiadanie sprawdzonych i przetestowanych składników, ale i dobrych, smacznych przepisów. Na pewno smacznie zaprezentuje się fasolowo-orzechowa nutella jako śniadanie dla dzieci, risotto z pomidorami to będzie bardzo dobry wybór na obiad dla starszych i młodszych. Jeśli natomiast pojawi się ochota na odrobinę słodkości, to przepis na bezglutenowe ciasto z truskawkami będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.

Zanim przejdziemy na dietę bezglutenową, warto udać się do specjalisty i przejść dokładną diagnostykę. Zmiana diety bez konsultacji z lekarzem, może spowodować rozregulowanie się naszego organizmu.