Pages Menu

Categories Menu

Posted by on wrz 19, 2019 in Innej kategorii |

Jakich języków warto się dziś uczyć?

Jakich języków warto się dziś uczyć?

Umiejętność posługiwania się językami obcymi to jedna z najbardziej pożądanych dzisiaj zdolności. W dobie globalizacji trudno poradzić sobie znając tylko język ojczysty. Możliwości komunikacyjne współczesnego świata powodują, że niezwykle cenna staje się możliwość dogadania się z ludźmi z różnych części globu. Trudno znaleźć nowoczesną branżę, która nie opierałaby się na otwartości na inne kultury, których poznanie bez znajomości innego języka może być trudne. Poza oczywistą korzyścią z nauki języka, jaką jest samorozwój, może ona pomóc w karierze zawodowej.

Jakiego języka warto się uczyć?

Podstawa współczesnej edukacji lingwistycznej jest język angielski. Uczą się go dzieci we wszystkich szkołach, poznanie go jest obowiązkowe. Nie dzieje się tak przypadkiem. Jest on powszechny niemal we wszystkich krajach, stanowi język światowy. Większość dzisiejszych pracodawców wręcz wymaga jego znajomości. Dlatego nawet jeśli w szkole nie było dane Ci uczyć się tego języka, warto nadrobić te zaległości.

Spojrzenie na naukę języka wśród większości osób ma charakter pragmatyczny. Znaczy to, że wybierając język do nauki, decydują się na taki, którego mogą użyć np. w kontaktach zawodowych. Pod tym względem wartościowa będzie nauka języka niemieckiego. Nasz zachodni sąsiad jest obecnie głównym partnerem biznesowym Polski, wszystkie międzynarodowe firmy z siedzibą w naszym kraju utrzymują z nimi ścisłą współpracę, dlatego nierzadko wymagają od swoich pracowników dobrej znajomości właśnie tego języka. Niemcy są także jednym z najczęściej wybieranych kierunków emigracji zarobkowej.

Pierwsze dwa wymienione tu języki można uznać za banał. Każdy wie, jak są ważne. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, jaką wartość może przynieść nauka języka norweskiego. Kraj ten określany jest jako jedne z najlepszych miejsc do życia. Wysoki dobrobyt, bezpieczeństwo socjalne, otwartość i wysokie zarobki powodują, że wiele osób decyduje się na przeniesienie swojego życia właśnie tam. Może przynieść to wiele korzyści. Trudno jednak będzie tam sobie poradzić bez znajomości norweskiego języka.

Warto uczyć się nowych języków. Znajomość języka innego niż polski może w dużym stopniu przyczynić się do poprawienia sytuacji życiowej. Nauka języków rozwija, wynikają z niej niemal same korzyści.