Jak poradzić sobie z zaparciami samodzielnie? Często pojawiające się zatwardzenie może mieć negatywny wpływ na ogólne samopoczucie, kondycję i zdrowie organizmu. Zaparcia zazwyczaj wiążą się z nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu trawiennego, takimi jak: cuchnące gazy, wzdęcia, uczucie ciężkości i pełności nawet po lekkim posiłku. Jak poradzić sobie z zaparciami, które utrudniają nam życie?

Jak poradzić sobie z zaparciami – sprawdzone sposoby

Nawracające zaparcia to problem, którego w żadnym wypadku nie należy lekceważyć. Problemy z układem trawiennym znacznie obniżają naszą jakość życia, mogą wywołać też dużo poważniejsze problemy ze zdrowiem. Co więc należy robić, jeśli zatwardzenie pojawia się często, a problem z oddaniem stolca nie pozwala normalnie funkcjonować? Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się zaparć jest zmiana nawyków żywieniowych. Dzisiejsze czasy obfitują w przetworzoną żywność, która oprócz kuszącego smaku nie zawiera żadnych wartości odżywczych. Duże ilości czipsów, słodyczy, fast foodów i białego pieczywa, mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie naszego układu trawiennego. Co w takim razie należy zrobić, by pozbyć się zaparć? Zmiana diety, zjadanie 5 porcji warzyw i owoców w ciągu dnia, czy popijanie naturalnego soku z jabłek powinny przynieść natychmiastowe efekty.

Co jeszcze warto zrobić, by pozbyć się problemu zaparć?

Jak poradzić sobie z zaparciami, gdy zmiana diety nie działa? Według opinii wielu lekarzy specjalistów bardzo pomocna może być aktywność fizyczna. Lekki trening aerobowy, cardio lub poranny jogging z pewnością wywrą pozytywny wpływ na perystaltykę jelit, pomagając nam zwalczyć zatwardzenie. Osoby o bardzo słabej kondycji, które nie są w stanie zacząć normalnych treningów, powinny zdecydować się na drobną aktywność, taką jak spacer, czy trening taneczny. Jeśli żadne sposoby nie skutkują, a problem zaparć powraca, warto jednak skonsultować się z lekarzem specjalistą.