Rozstępy – czy to konieczność?

Wiele kobiet, zwłaszcza tych w ciąży martwi się o rozstępy. Mimo, że są one mało szkodliwe dla naszego zdrowia, to dla naszej samoakceptacji już nie. Mamy wrażenie, że oszpecają nasze ciało tak, że każdy się na nas patrzy z dezaprobatą lub wyższością. Czujemy się przez to nieatrakcyjnie, co często przekłada się na nasze życie.
Czas z tym skończyć.

Skąd te rozstępy?

Rozstępy to duży problem dla kobiet. Pojawiają się bowiem nie tylko w czasie ciąży. Głównym powodem dla którego się pojawiają to zbyt szybkie tempo rośnięcia. Podczas gdy rośniemy skóra nie nadąża z produkcją kolagenu. Wspomaga on piękny wygląd naszej skóry i jej zdrowie. Gdy go brakuje włókna naszej skóry pękają i powstają rozstępy.
Najczęściej do takiego zjawiska dochodzi :
– podczas ciąży, gdy skóra brzucha napina się przez dziecko pod naszym sercem,
– na skutek intensywnych ćwiczeń na siłowni, które spowodowały przyrost mięśni i napięcie się skóry,
– gwałtowne przytycie – skóra nie nadąża za wzrostem masy ciała,
– gwałtowne schudnięcie – także spadek masy ciała to duże wyzwanie dla skóry, która musi się dostosować do mniejszego ciała,
– tabletki antykoncepcyjne i leki hormonalne, mogą spowodować osłabienie stanu naszej skóry.

Obserwacja może nas uchronić przed rozstępami

Jak wiadomo, aby skutecznie walczyć z wrogiem dobrze jest znać jego pozycję i zaatakować, zanim on to zrobi. Podobnie jest z rozstępami. W dużej liczbie przypadków da się ich bowiem uniknąć lub na wstępie je zmniejszyć. Jeśli więc wchodzisz w okres dojrzewania, zaszłaś w ciążę lub planujesz odchudzanie połączone z intensywnymi sesjami w siłowni, zacznij korzystać z kremów z kolagenem. Wzmocnią i uelastycznią twoją skórę, dzięki czemu zapobiegniesz rozstępom.
Jeśli mimo to czujesz delikatne swędzenie i pieczenie skóry, a także zaczynają pojawiać się różowe pręgi, to znak, że rozstępy zaczęły się pojawiać. Zacznij stosować wtedy kremy na rozstępy. Wygładzą powstające bruzdy na skórze.

Domowe sposoby

Na niewielkie, niezbyt widoczne rozstępy można zastosować domowe sposoby. Na przykład peeling cukrowy z mlekiem i oliwką. Po takim złuszczeniu martwego naskórka i pobudzenia krążenia, warto nawilżyć skórę. Dobrym sposobem będzie domowy krem z oliwy i miąższu aloesu.
Na rozjaśnienie niewielkich rozstępów dobrze zadziała także maseczka. Jest ona prosta w przygotowaniu – wystarczy oliwa, płynna witamina E i sok z cytryny. Stosuj dwa razy w tygodniu, aby szybko zobaczyć efekty.

Kremy na rozstępy

Najpowszechniejszym sposobem na rozstępy są kremy. Trzeba jednak czytać ich składy i wybierać te, które zawierają dużą dawkę kolagenu. Tylko takie będą skuteczne. Jeśli tylko będziemy odpowiednio wcierać krem – wklepując go w skórę – powinien pomóc. Samo nałożenie, jak zwykłego balsamu nie pobudzi bowiem skóry do działania.
Dobrze więc przez kremem, zrobić peeling, który dodatkowo pobudzi głębsze warstwy skóry.

Zabiegi

Niestety ale kremy nie zadziałają na każde rozstępy. Jeśli są już białe lub cieliste kremy, ani tym bardziej domowe sposoby nie zadziałają. To jednak nie oznacza, że dajemy za wygraną. W takiej sytuacji możemy wspomóc się zabiegami kosmetycznymi.
Na rozstępy zadziała dermabrazja lub mezoterapia. Tylko, że nie na każde. Bardzo duże, rozległe lub stare rozstępy wymagają metod inwazyjnych, jak laseroterapia albo peelingi chemiczne.

Artykuł powstał przy współpracy z grom-czarnakompania.pl