Groszek zielony to drobne, niepozorne warzywo, które ma niebagatelny wpływ na zdrowie. Choć spożywamy go głównie w formie konserwowej, coraz częściej groszek pojawia się na naszych stołach w formie gęstych, aromatycznych kremów i dodatków do sałatek. Podpowiadamy, dlaczego warto na stałe włączyć go do swojego jadłospisu!

Groszek zielony – wartości odżywcze i wpływ na zdrowie

Groszek zielony to prawdziwa skarbnica drogocennych witamin i minerałów. Duża ilość witaminy C wpływa na układ odpornościowy, ma działanie przeciwzapalne oraz umożliwia prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Groszek zielony to także świetne źródło witamin z grupy B (mających wpływ m.in. na układ nerwowy) oraz witamin A i E, które pozwalają na zachowanie dobrej kondycji skóry, włosów i paznokci. Zawarta w warzywie witamina K wpływa na krzepliwość krwi oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia chorób serca. Groszek to także doskonałe źródło kwasu foliowego, który jest szczególnie ważny w diecie kobiet ciężarnych – jego duża ilość zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej u płodu. Dodatkowo w warzywie występują takie pierwiastki jak żelazo, potas i cynk.

Groszek zielony w kuchni

Konserwowy groszek zielony świetnie sprawdzi się jako dodatek do sałatek – i to nie tylko do popularnej sałatki jarzynowej! Można go dodawać do lekkich sałatek na bazie świeżych warzyw sezonowych, świetnie skomponuje się również z orzechami i daktylami. Warzywo to może być wykorzystywane do przyrządzania sycących, wegetariańskich dań, takich jak kotleciki z groszku a la mielone, które posmakują nawet największym miłośnikom mięsnych obiadów. Groszek zielony świetnie sprawdzi się do przygotowywania pysznych i rozgrzewających zup w formie kremów – wystarczy zmiksować warzywo z bulionem, doprawić do smaku i podawać z grzankami lub plastrami bekonu. W Wielkiej Brytanii puree z groszki wykorzystywane jest jako popularny dodatek do ryb i ziemniaków, który znajdziemy w niemal każdej restauracji serwującej słynne “fish and chips”.